Szkoła Podstawowa Nr 291

w Warszawie

Aktualności

Tu zamieszczamy informacje dotyczące najważniejszych wydarzeń w życiu naszej szkolnej społeczności. Niektóre opisy wzbogacane są materiałem zdjęciowym. Więcej fotek można znaleźć w naszej galerii foto.

Poradnik postępowania w sytuacjach zagrożeń

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, a szczególnie właściwe przygotowanie do sytuacji trudnych, niebezpiecznych i kryzysowych, Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, we współpracy ze służbami ratowniczymi i porządkowymi, przygotowało kolejną edycję „Poradnika postępowania w sytuacjach zagrożeń”.

 

 

PORADNIK POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ 

 

Szkolne spotkanie opłatkowe 2018

21 grudnia cała społeczność naszej szkoły spotkała się, aby złożyć sobie życzenia i podzielić się opłatkiem. Życzyliśmy sobie dobrych, zdrowych, spokojnych Świat, spędzonych w ciepłej atmosfererze w gronie bliskich oraz wszelkiej pomyślności i zdrowia w kolejnym roku 2019.

Przed nami prawie dwa tygodnie ferii. W szkole spotykamy się w poniedziałek 3 stycznia /zgodnie z planem lekcji/.

 

Wycieczka do cerkwi

22 maja 2018 r. uczennice naszej szkoły udały się na wycieczkę do Cerkwi Prawosławnej na warszawskiej Woli. Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy o kraju nauczanego języka. Uczennice miały okazję zobaczyć wnętrze cerkwi, a także uczestniczyć w nabożeństwie w obrządku wschodnim. Następnie odbyło się spotkanie z o. Pawłem - odpowiednikiem księdza katolickiego. Dziewczęta mogły zadawać pytania związane ze zwiedzanym obiektem oraz obyczajami i religią. Ojciec Piotr oprowadził nas także po cmentarzu przy cerkwi. Organizatorem wycieczki była Pani Natalia Sójka - nauczyciel języka rosyjskiego.

 

Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

Zdrowych, pogodnych

Świąt Wielkanocnych,

pełnych wiary, nadziei i miłości.

Radosnego, wiosennego nastroju,

serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół

oraz wesołego "Alleluja"

życzą

Uczennice, Pracownicy oraz Dyrektor SP Nr 291

 

Wielkanoc 2018

 

22 marca - Światowy Dzień wody

22 marca Światowy Dzień wody

 

Woda w organizmie człowieka stanowi około 60% masy ciała. Z wiekiem jej zawartość zmniejsza się do około 50% w wieku podeszłym. U noworodka woda stanowi około 75%.
Woda bierze udział w regulacji temperatury ciała, jest niezbędna do odpowiedniego przebiegu procesu trawienia, rozpuszczania pokarmu, transportu i wchłaniania.


Zapotrzebowanie na wodę


Zapotrzebowanie dobowe człowieka na wodę waha się od 21 do 43 ml/kg masy ciała i uzależnione jest od: stanu fizjologicznego, wieku, aktywności fizycznej, warunków klimatycznych, temperatury otoczenia i wilgotności powietrza.

 

ODWODNIENIE SIĘGAJĄCE 20% MASY CIAŁA NIESIE ZAGROŻENIE DLA ŻYCIA!


Zalecenia praktyczne

 

 • Picie odpowiedniej ilości płynów w zależności od warunków otoczenia i wielkości wysiłku fizycznego;
 • Zaspakajanie uczucia pragnienia;
 • W warunkach upału pić więcej niż zazwyczaj, najlepiej płynów o temp ok. 15 °C;
 • W okresie adaptacji do warunków klimatu gorącego należy pić napoje lekko osolone;
 • W czasie upałów nie pić kawy – ma działanie moczopędne, także alkohol zwiększa wydalanie moczu.

 

Źródło informacji - Powiatowa Stacja Sanitarno –Epidemiologiczna w m. st. Warszawie.

18 marca - Europejski Dzień Mózgu

Europejski Dzień Mózgu obchodzony jest od 18 marca 1998 roku. Ustanowiono go, by szerzyć wiedzę o tym skomplikowanym organie oraz informować o roli badań układu nerwowego.
Mózg stanowi zaledwie ok. 2 % wagi całego ciała i odpowiada za wiele ważnych funkcji, takich jak odbieranie, przetwarzanie, generowanie bodźców. Mózg zbudowany jest z dwóch półkul, gdzie prawa jest odpowiedzialna za: kreatywność, wyobraźnię, zdolności artystyczne, intuicję, przestrzeń, zdolności muzyczne. Lewa kontroluje: wnioskowanie, myślenie analityczne, zdolności językowe, pisanie, logikę, liczenie. Mózg nie odpoczywa, pracuje nawet gdy śpimy. Warto zatem o niego zadbać stosując zróżnicowaną, dobrze zbilansowaną dietę.
Dla prawidłowego rozwoju poznawczego dzieci niezbędna jest różnorodność posiłków i regularność. Cenne dla pracy mózgu są następujące czynniki:

 • Nawodnienie - warto pić wodę, mleko, soki warzywne oraz spożywać zupy. Unikać - napojów gazowanych, słodkich napojów niegazowanych, napojów energetyzujących.
 • Magnez jest bardzo ważnym składnikiem mineralnym dla pracy mózgu. Można go znaleźć w kaszach, awokado, pestkach dyni, bananach płatkach owsianych, orzechach.
 • Produkty zbożowe takie jak pełnoziarniste pieczywo, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, kasze, płatki naturalne. Unikaj - słodyczy, cukru.
 • Żelazo znajdziemy w takich produktach jak: jaja, produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, zielone warzywa liściaste, mięso.
 • Kwasy tłuszczowe OMEGA-3 występują w olejach roślinnych, orzechach, pestkach, siemieniu lnianym oraz tłustych rybach. Unikać warto- tłustego mięsa, fast-foody, produktów smażonych.
 • Białko znajdziemy w jajach, chudym mięsie, produktach mlecznych (jogurt naturalny, kefir, maślanka, twaróg), roślinach strączkowych.
 • Antyoksydanty, cenne dla pracy mózgu znajdziemy w zielonych warzywach (brokuł, jarmuż, kiełki roślinne, brukselce), czerwonych i pomarańczowych warzywach (papryka, marchew, dynia, pomidor, burak), ciemnych owocach (jagody, jeżyny, borówki, maliny, truskawki).
 • Lecytyna, która jest niezbędna dla powstania jednego z neuroprzekaźników. Wpływa ona pozytywnie m.in. na pamięć. Znaleźć ją możemy w siemieniu lnianym, soi, orzeszkach ziemnych, kiełkach pszenicy.

Warto dawać dziecku przykład i samemu stosować prawidłową dietę.

Ważne jest by posiłki były spożywane regularnie (4-5 posiłków w ciągu dnia). Glukoza zawarta w posiłkach niezbędna jest do prawidłowej pracy mózgu. Wskazane jest by uwalniała się stopniowo i pochodziła z węglowodanów złożonych, a nie z cukrów prostych.
Różnorodność diety oparta na Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności fizycznej stanowi ważny element wspierający zdolności poznawcze mózgu.

Istotnym elementem rozwoju dziecka jest aktywność fizyczna i wypoczynek. Powinno czynnie uprawiać sport, wykonywać ćwiczenia dotleniające mózg. Innym ważnym detalem dla prawidłowej pracy mózgu jest sen, podczas którego następuje regeneracja i odpoczynek całego organizmu.


Źródła:
1. „Dieta dobra na pamięć. Co zrobić żeby poprawić pracę mózgu?”, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ, IŻŻ, NPZ, www. NCEZ.pl
2. „Wpływ diety na rozwój poznawczy dziecka” , Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ, IŻŻ, NPZ, www. NCEZ.pl
3. „Mózg człowieka - budowa, funkcje, ciekawostki”, http://www.dlamozgu.pl/mozg


Materiał opracowany przez Oddział Promocji Zdrowia, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie

Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem

Dzień piękny, szczęśliwy, spokojny

Czas nadziei, pojednania i radości

Dzień dodający sił, pełny ciepła i zrozumienia

Czas, który nas wzmacnia i zbliża do siebie

Noc Bożego Narodzenia.

 

Radosnych Świat Bożego Narodzenia

oraz Szczęśliwego Nowego Roku

Życzą

Uczennice, Pracownicy oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 291

 

Warszawa 2017

 

     

Wycieczka do Teatru Wielkiego Opery Narodowej

 

4 listopada 2016 r, uczennice naszej szkoły zwiedzały Teatr Wielki Operę Narodową. Celem wycieczki było zapoznanie się z tym jak wygląda gmach teatru od kulis. Najwieksze wrażenie wywarła scenia i widownia teatru. Uczennice miały okazję zobaczyć rekwizyty, stroje i rożne pracownie, które mieszczą się na terenie tatru.

................................................................................................................................................................................

 

Operę zaszczepił w Polsce królewicz Władysław IV Waza zaledwie w trzydzieści lat po jej narodzinach we Florencji. W 1628 r. zaprosił on do Warszawy pierwszą włoską trupę operową.

Od ponad 170 lat reprezentacyjną polską sceną operowo-baletową jest Teatr Wielki. Wzniesiony został w latach 1825-1833 według projektu włoskiego architekta Antonio Corazziego z Livorno.

Był kilkakrotnie przebudowywany. Podczas oblężenia Warszawy w 1939 r. został zbombardowany i niemal całkowicie zniszczony. Pozostała jedynie oryginalna klasycystyczna fasada gmachu.

W latach 1945-1965 zespół działał na innych scenach, a gmach teatru został odbudowany z gruzów i rozbudowany według projektu Bohdana Pniewskiego.

Opera Narodowa kultywuje w Teatrze Wielkim swoje ponad 200-letnie tradycje, wystawiając dzieła kompozytorów polskich i klasykę światową.

Teatr Wielki posiada scenę główną w Sali Moniuszki z widownią na 1772 miejsc i scenę kameralną z widownią na 248 miejsc w Sali Młynarskiego.

Na pierwszym piętrze, w dawnych Salach Redutowych, mieści się jedyne w Polsce Muzeum Teatralne.

Fasada Teatru Wielkiego została zwieńczona w 2002 r. wspaniałą rzeźbą Kwadrygi Apollina, zgodnie z intencją architekta Antonia Corazziego sprzed 180 lat. Rzeźbę zaprojektowali współcześnie profesorowie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: Adam Myjak i Antoni J. Pastwa.

W sezonach 1998-2002 i ponownie od października 2008 r. dyrektorem naczelnym Teatru Wielkiego jest wybitny menadżer kultury Waldemar Dąbrowski, który w latach 2002-05 był ministrem kultury w rządzie RP. Dyrektorem artystycznym Opery Narodowej był w sezonie 2005/06 i jest nim ponownie od października 2008 r. znakomity reżyser Mariusz Treliński, którego inscenizacje operowe są ozdobą repertuaru operowego nie tylko w Warszawie, ale także w Waszyngtonie, Los Angeles, Sankt Petersburgu, Tel Awiwie, Wilnie i Bratysławie.

Dyrektorem baletu w Teatrze Wielkim jest natomiast od marca 2009 r. znany w świecie polski choreograf Krzysztof Pastor. Pod jego dyrekcją zespół baletowy Opery Narodowej uzyskał od dawna postulowaną autonomię artystyczną. 29 kwietnia 2009 r., na wniosek dyrektora Waldemara Dąbrowskiego, minister kultury Bogdan Zdrojewski wyodrębnił balet w strukturze teatru i podniósł zespół do rangi Polskiego Baletu Narodowego jako równorzędnego partnera Opery Narodowej w Teatrze Wielkim.

Spektakle operowe i baletowe w Teatrze Wielkim odbywają się od wtorku do niedzieli, przez cały sezon artystyczny: od października do czerwca włącznie. Miło nam będzie gościć Państwa na naszych przedstawieniach. (pch)

 

Źródło: https://www.facebook.com/operanarodowa/about/?ref=page_internal

 

Dzień Edukacji Narodowej 14 października 2016

 

Jak co roku 14 października w 243. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej: krótka historia

Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony 27 kwietnia 1972 r. Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca, bo tak brzmiała pełna nazwa Komisji Edukacji Narodowej (KEN) została powołana na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przez sejm rozbiorowy 14 października 1773 roku. Pomysłodawcą był ksiądz Hugo Kołłątaj, a tworzyło ją czterech posłów i czterech senatorów z Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

 

Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty w Polsce i pierwszą taką instytucją w Europie. Do jej zasług należy przygotowanie nowych programów nauczania, stworzenie podstaw szkolnictwa średniego i seminariów nauczycielskich przy uniwersytetach, a także przyczynienie się do powstania podwalin polskiej terminologii naukowej w dziedzinie matematyki, fizyki czy chemii poprzez publikację nowoczesnych podręczników szkolnych.

 

Dzień Edukacji Narodowej - święto wszystkich nauczycieli

Dzień Edukacji narodowej to przede wszystkim święto wszystkich nauczycieli, pedagogów oraz pracowników oświaty. Tradycyjnie w ramach podziękowania nauczycielom za ich trud włożony w edukację i wychowanie uczniowie składają im podziękowania i życzenia oraz często obdarowują symbolicznymi prezentami (np. kwiatami lub słodyczami). Często z tej okazji przygotowywane są również specjalne występy artystyczne uczniów.

Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od nauki.

 

Jak każdego roku w naszej szkole było uroczyste spotkanie w trakcie którego uczennice zaprezentowały program artystyczny związany ze świętem. Pan Dyrektor tradycyjnie podziękował wszystkim pracownikom szkoły za zaangażowanie, trud i wkładane serce. Szczególnie wyróżniającym pracownikom szkoły wręczył nagrody. Gratulujemy!

 

Wycieczka do Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych Nr 22 w Warszawie

8 marca grupa naszych uczennic miala możliwość odwiedzić jedną z ciekawszych warszawskich szkół przygotowujących do dobrych zawodów, cieszących się dużą popularnościa wśród dziewcząt naszej szkoły. Celem wycieczki było zapoznanie uczennic z techniką usług fryzjerskich i krawieckich oraz zainteresowanie tymi zawodami. Dziewczęta odwiedziły trzy pracownie fryzjerskie i jedną krawiecką. Wycieczka zogranozowana była przez Panią Natalię Sójkę i Panią Monikę Federczyk.

 

 

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )