Szkoła Podstawowa Nr 291

w Warszawie

Aktualności

Tu zamieszczamy informacje dotyczące najważniejszych wydarzeń w życiu naszej szkolnej społeczności. Niektóre opisy wzbogacane są materiałem zdjęciowym. Więcej fotek można znaleźć w naszej galerii foto.

Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem

Dzień piękny, szczęśliwy, spokojny

Czas nadziei, pojednania i radości

Dzień dodający sił, pełny ciepła i zrozumienia

Czas, który nas wzmacnia i zbliża do siebie

Noc Bożego Narodzenia.

 

Radosnych Świat Bożego Narodzenia

oraz Szczęśliwego Nowego Roku

Życzą

Uczennice, Pracownicy oraz Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Nr 107

 

Warszawa 2016

 

     

Wycieczka do Teatru Wielkiego Opery Narodowej

 

4 listopada 2016 r, uczennice naszej szkoły zwiedzały Teatr Wielki Operę Narodową. Celem wycieczki było zapoznanie się z tym jak wygląda gmach teatru od kulis. Najwieksze wrażenie wywarła scenia i widownia teatru. Uczennice miały okazję zobaczyć rekwizyty, stroje i rożne pracownie, które mieszczą się na terenie tatru.

................................................................................................................................................................................

 

Operę zaszczepił w Polsce królewicz Władysław IV Waza zaledwie w trzydzieści lat po jej narodzinach we Florencji. W 1628 r. zaprosił on do Warszawy pierwszą włoską trupę operową.

Od ponad 170 lat reprezentacyjną polską sceną operowo-baletową jest Teatr Wielki. Wzniesiony został w latach 1825-1833 według projektu włoskiego architekta Antonio Corazziego z Livorno.

Był kilkakrotnie przebudowywany. Podczas oblężenia Warszawy w 1939 r. został zbombardowany i niemal całkowicie zniszczony. Pozostała jedynie oryginalna klasycystyczna fasada gmachu.

W latach 1945-1965 zespół działał na innych scenach, a gmach teatru został odbudowany z gruzów i rozbudowany według projektu Bohdana Pniewskiego.

Opera Narodowa kultywuje w Teatrze Wielkim swoje ponad 200-letnie tradycje, wystawiając dzieła kompozytorów polskich i klasykę światową.

Teatr Wielki posiada scenę główną w Sali Moniuszki z widownią na 1772 miejsc i scenę kameralną z widownią na 248 miejsc w Sali Młynarskiego.

Na pierwszym piętrze, w dawnych Salach Redutowych, mieści się jedyne w Polsce Muzeum Teatralne.

Fasada Teatru Wielkiego została zwieńczona w 2002 r. wspaniałą rzeźbą Kwadrygi Apollina, zgodnie z intencją architekta Antonia Corazziego sprzed 180 lat. Rzeźbę zaprojektowali współcześnie profesorowie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: Adam Myjak i Antoni J. Pastwa.

W sezonach 1998-2002 i ponownie od października 2008 r. dyrektorem naczelnym Teatru Wielkiego jest wybitny menadżer kultury Waldemar Dąbrowski, który w latach 2002-05 był ministrem kultury w rządzie RP. Dyrektorem artystycznym Opery Narodowej był w sezonie 2005/06 i jest nim ponownie od października 2008 r. znakomity reżyser Mariusz Treliński, którego inscenizacje operowe są ozdobą repertuaru operowego nie tylko w Warszawie, ale także w Waszyngtonie, Los Angeles, Sankt Petersburgu, Tel Awiwie, Wilnie i Bratysławie.

Dyrektorem baletu w Teatrze Wielkim jest natomiast od marca 2009 r. znany w świecie polski choreograf Krzysztof Pastor. Pod jego dyrekcją zespół baletowy Opery Narodowej uzyskał od dawna postulowaną autonomię artystyczną. 29 kwietnia 2009 r., na wniosek dyrektora Waldemara Dąbrowskiego, minister kultury Bogdan Zdrojewski wyodrębnił balet w strukturze teatru i podniósł zespół do rangi Polskiego Baletu Narodowego jako równorzędnego partnera Opery Narodowej w Teatrze Wielkim.

Spektakle operowe i baletowe w Teatrze Wielkim odbywają się od wtorku do niedzieli, przez cały sezon artystyczny: od października do czerwca włącznie. Miło nam będzie gościć Państwa na naszych przedstawieniach. (pch)

 

Źródło: https://www.facebook.com/operanarodowa/about/?ref=page_internal

 

Dzień Edukacji Narodowej 14 października 2016

 

Jak co roku 14 października w 243. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej: krótka historia

Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony 27 kwietnia 1972 r. Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca, bo tak brzmiała pełna nazwa Komisji Edukacji Narodowej (KEN) została powołana na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przez sejm rozbiorowy 14 października 1773 roku. Pomysłodawcą był ksiądz Hugo Kołłątaj, a tworzyło ją czterech posłów i czterech senatorów z Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

 

Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty w Polsce i pierwszą taką instytucją w Europie. Do jej zasług należy przygotowanie nowych programów nauczania, stworzenie podstaw szkolnictwa średniego i seminariów nauczycielskich przy uniwersytetach, a także przyczynienie się do powstania podwalin polskiej terminologii naukowej w dziedzinie matematyki, fizyki czy chemii poprzez publikację nowoczesnych podręczników szkolnych.

 

Dzień Edukacji Narodowej - święto wszystkich nauczycieli

Dzień Edukacji narodowej to przede wszystkim święto wszystkich nauczycieli, pedagogów oraz pracowników oświaty. Tradycyjnie w ramach podziękowania nauczycielom za ich trud włożony w edukację i wychowanie uczniowie składają im podziękowania i życzenia oraz często obdarowują symbolicznymi prezentami (np. kwiatami lub słodyczami). Często z tej okazji przygotowywane są również specjalne występy artystyczne uczniów.

Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od nauki.

 

Jak każdego roku w naszej szkole było uroczyste spotkanie w trakcie którego uczennice zaprezentowały program artystyczny związany ze świętem. Pan Dyrektor tradycyjnie podziękował wszystkim pracownikom szkoły za zaangażowanie, trud i wkładane serce. Szczególnie wyróżniającym pracownikom szkoły wręczył nagrody. Gratulujemy!

 

Wycieczka do Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych Nr 22 w Warszawie

8 marca grupa naszych uczennic miala możliwość odwiedzić jedną z ciekawszych warszawskich szkół przygotowujących do dobrych zawodów, cieszących się dużą popularnościa wśród dziewcząt naszej szkoły. Celem wycieczki było zapoznanie uczennic z techniką usług fryzjerskich i krawieckich oraz zainteresowanie tymi zawodami. Dziewczęta odwiedziły trzy pracownie fryzjerskie i jedną krawiecką. Wycieczka zogranozowana była przez Panią Natalię Sójkę i Panią Monikę Federczyk.

 

 

 

Szkolne Spotkanie Opłatkowe

22 grudnia cała społeczność naszej szkoły spotkała się, aby złożyć sobie życzenia i podzielić się opłatkiem. Życzyliśmy sobie dobrych, zdrowych, spokojnych Świat, spędzonych w ciepłej atmosfererze w gronie bliskich oraz wszelkiej pomyślności i zdrowia w kolejnym roku 2016.

Przed nami prawie dwa tygodnie ferii. W szkole spotykamy się w poniedziałek 4 stycznia /zgodnie z planem lekcji/.

 

                               

Zwiedzanie Wilanowa

Cztery rezydencje królewskie: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, stołeczne Muzeum Łazienki Królewskie i Zamek Królewski na Wawelu, będzie można w listopadzie zwiedzać za darmo w ramach akcji "Darmowy listopad".

Listopad, m.in. ze względu na obchody Narodowego Święta Niepodległości, to czas głębszej niż w innych miesiącach refleksji nad historią.

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie uczennice naszej szkoły uczestniczyły w bezpłatnych lekcjach muzealnych.

 

 

Wycieczka do Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury

W środę  25.11.2015r. uczennice naszej szkoły udały się wraz z opiekunkami na wycieczkę do RONiK (Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie, ul. Belwederska 25). Celem wycieczki było „Znajomość z Rosją”. Zważywszy na fakt, że w szkole uczymy się języka rosyjskiego, dlatego dobrze będzie bliżej zapoznać się z Roją, z jej obyczajami
i kulturą. W Centrum obejrzałyśmy prezentację o Rosji, po czym, poczęstowano nas herbatą z samowara. Atmosfera była miła i przyjemna. Wszyscy byli zadowoleni. Z naszej strony, aby podziękować za przyjęcie zaśpiewałyśmy piosenką pt. „Podmoskownyje weczera”. Głównym organizatorem wycieczki była pani Natalia Sójka - nauczyciel jezyka rozyjskiego.

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem. W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.

 

 

Narodowe Święto Niepodległości

W naszej szkole tradycyjnie zaprezentowany został program artystyczny związany z odzyskaniem niepodległości. Uczennice przypomniały losy naszej ojczyzny w drodze do wolności. Wszystko przeplatane było pieśniami patriotycznymi. Takie spotkania, wydarzenia szkolne sa bardzo cenne, ważne w naszym życiu, w życiu młodego pokolenia. To nauka patriotyzmu!

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej. 14 października jak każdego roku był uroczysty, pełen humoru i zabawy! Nasze uczennice przygotowały artakcyjny i pomysłowy program artystyczny. W trakcie spotkania szczególnie zasłużeni Pracownicy szkoły otrzymali Nagrody Dyrektora. Gratulujemy!!! 

 

 

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )